Jak zidentyfikować i wypełnić obowiązki TP dla nietypowych transakcji
Przepisy nie pozwalają bezsprzecznie rozstrzygnąć w każdym przypadku co należy rozumieć pod pojęciem transakcji. Dlatego podatnicy często nie wiedzą, czy powinni sporządzić dokumentację podatkową dla danego zdarzenia
W celu ułatwienia klasyfikacji zdarzeń, ujednolicenia stosowania prawa, a także zwiększenia bezpieczeństwa podatkowego podatników, pod koniec 2021 roku Ministerstwo Finansów opublikowało interpretację ogólną w sprawie definicji transakcji kontrolowanej. Jak wynika z wyjaśnień, obowiązkom w zakresie sporządzenia dokumentacji cen transferowych nie podlegają wyłącznie transakcje kupna i sprzedaży towarów lub usług. Obowiązek ten może wystąpić w przypadku większości działań gospodarczych, których stronami (choć niekoniecznie) są podmioty powiązane.
Na podstawie ustawy o CIT można wnioskować, że gdy mowa jest o transakcji kontrolowanej, oznacza to identyfikowane na podstawie rzeczywistych zachowań stron działania o charakterze gospodarczym, w tym przypisywanie dochodów do zagranicznego zakładu, których warunki zostały ustalone lub narzucone w wyniku powiązań. Potwierdzone zostało to również we wspomnianej interpretacji ogólnej, przy czym podkreślono w niej, że wskazane elementy składowe muszą występować łącznie.
Skutki braku definicji
Przyglądając się bliżej elementom składowym pojęcia transakcji kontrolowanej, należy zwrócić uwagę na to, że termin „działania o charakterze gospodarczym” nie jest zdefiniowany ani w ustawie o CIT, ani w ustawie o PIT. Aby zrozumieć definicję działania gospodarczego, warto odwołać się do szerszego pojęcia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta